Ak si u nás objednáte posudok na určenie všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti, budeme od Vás pýtať nadobúdaciu zmluvu. Ide o zmluvu, ktorou ste nadobudli nehnuteľnosť do Vášho vlastníctva, alebo predávajúci (ak ste v pozícii kupujúceho).
Každý vlastník nehnuteľnosti nadobudol nehnuteľnosť na základe nejakého právneho úkonu (titul nadobudnutia) a tým môže byť:
Titul nadobudnutia ľahšie identifikujete aj nahliadnutím na aktuálny výpis listu vlastníctva, kde je vyznačený pod vlastníkom aj s dátumom povolenia zápisu (viď. obrázok nižšie).
Tento nadobúdací titul na liste vlastníctva si samozrejme pri vypracovaní posudku kontrolujeme a aj na základe tejto informácie ho od Vás budeme vyžadovať.
Dôvodom je, že ide o jediný dokument / podklad, ktorý obsahuje opis technického stavu nehnuteľnosti a v prípade bytov v rodinnom alebo bytovom dome aj opis spoločných priestorov a príslušenstva, ktoré k bytu patria.
Niekedy sa stane, že predávate byt povedzme aj s pivnicou, ale v pôvodnej zmluve pivnica uvedená nie je, lebo bola nadobudnutá neskôr. Častým problémom bývajú aj spoločné priestory. Mnoho starších bytov malo podiel aj na kočíkárni, prípadne práčovni, ktoré však časom zanikli.
Veľakrát sa tieto priestory odpredali, prípadne sa tam vybudovali pivnice pre nové byty v nadstavbe. Práve s týmto súvisí aj nesúlad skutočnej výmery bytu a jeho príslušenstva s výmerou bytu vedenej na LV (určuje ju podiel podlahovej plochy bytu/podiel všetkých podlahových plôch domu).
Pri vypracovaní posudku aj na základe podkladu v podobe nadobúdacej zmluvy tieto problémy riešime a spisujeme tak, aby Vaše schvaľovanie v banke prešlo bez problémov.
Najdôležitejším dôvodom je však požiadavka banky. Banka neakceptuje posudok, ktorý neobsahuje nadobúdaciu zmluvu.
Treba podotknúť, že ak si neprajete prezradenie kúpnej ceny, k splneniu vyššie spomenutých účelov je táto informácia úplne nepodstatná, preto miesta, kde je cena uvedená, môžete s kľudným svedomím začierniť, alebo prelepiť. Tento údaj má svoje opodstatnenie len pre daňový úrad, z celkom iných dôvodov.
V prípade, že pôvodnú zmluvu nemáme k dispozícií, máte dve možnosti.
Prvá, jednoduchšia, je kontaktovať pôvodného vlastníka nehnuteľnosti a požiadať ho o poskytnutie kópie, čo však vyžaduje minimálne aktuálny kontakt a aj ochotu spolupracovať.
Druhú možnosť predstavuje získanie duplikátu zmluvy z tzv. zbierky listín katastrálneho úradu, o ktorý treba požiadať na príslušnom katastrálnom odbore okresného úradu, v ktorého evidencii je nehnuteľnosť zapísaná.
Vzhľadom na to, že kúpna zmluva nie je verejná listina, na rozdiel od napríklad listu vlastníctva, ju kataster vydá iba aktuálnemu vlastníkovi. Za vyhotovenie odpisu alebo kópie z katastrálneho operátu, ktoré nie sú verejnými listinami sa za každú, aj začatú stranu platí správny poplatok.
bez výnimiek a výhovoriek, viac v naších VOP